V Mladé Boleslavi bude Martin v dobré společnosti

29.03.2023

Za dobu svého trvání si Dobový letecký den - Historical Airshow 2022 na letišti v Mladé Boleslavi získal nejen početné pravidelné diváky, ale především velký ohlas v celé letecké fanouškovské komunitě. Dobrou zprávou je, že opět po čtyřleté přestávce připravil Aeroklub Mladá Boleslav společně s Nadačním fondem letadla Metoda Vlacha tuto mezinárodní show na sobotu 18. června 2022. Akce bude vpravdě mezinárodní, avizovaná jsou letadla z ČR, Rakouska, Německa a z Velké Británie. Letiště můžete navštívit již od 9 hodin a sledovat přílety historických i dalších letadel, tříhodinová letecká show začíná ve 13 hod první akrobatickou ukázkou.

A protože my se věnujeme především letecké akrobacii, nakousneme program akce právě zde. Letecká akrobacie bude v Mladé Boleslavi zastoupena opravdu dobrou společností mistrů světa. Vedle Martina Šonky, který se ale nejspíše opět představí s Extrou NG místo avizované 300SR, to bude Petr Jirmus, který opět usedne za knipl Z 50 LX, který je už sice věkem veterán, ale vedený panem mistrem určitě předvede mimořádnou podívanou. Také skupinu The Flyin Bulls na Xtreme XA-42 můžeme považovat za světové šampiony - titul nemají oficiálně jen proto, že dnes se už soutěž skupin nekoná.

Pestrou přehlídku slibují i historická letadla, ať už jejich nově postavené repliky, nebo i pečlivě udržované originály. Domácí Letecké muzeum Metoděje Vlacha představí opět všechny své létající exponáty včetně letadla Metoděje Vlacha, který právě před 110 lety poprvé odstartoval se svým letadlem na místě, kde dnes stojí jeho pomník. Replika tohoto letadla oslaví na letošním leteckém dnu 20 let úspěšného létání a předvádění veřejnosti. Premiéru bude mít také replika nového Zlína XII, který byl postaven přesně podle původní výrobní dokumentace. Kompletní financování stavby tohoto letounu zajistil Historical Flying Club, který v Mladé Boleslavi sdružuje přátele historického létání.

K největším zahraničním unikátům bude patřit námořní stíhačka Corsair F4U z Rakouska, P51 Mustang z Německa a hlavně Dakota DC3 ve vojenské verzi z Velké Británie, která se zúčastnila vylodění v Normandii. Při vystoupení z ní bude proveden seskok parašutistů na dobových kulatých padácích z výšky pouhých 300 m.

V České republice je již také celá řada historických originálů, které k nám přiletí, jako na příklad anglická stíhačka z období druhé světové války Hawker Huirricane nebo cvičná letadla Miles Magister a DH 82Tiger Moth. Z malých dopravních letadel to bude Beech c-45 a Stinson Reliant. Nebe ozdobí rovněž historické dvouplošníky WACO YKS-6, WACO YMF a skupina letounů Bücker Jungmann. Armáda České republiky představí letouny Jas 39 Gripen, dopravní letoun CASA C-295 a záchranářský vrtulník PZL W-3 Sokol.

V doprovodném programu uvidí diváci historická auta z muzea Škoda Auto i ze soukromých sbírek, staré traktory i vojenskou techniku. Leteckou show bude společně s Robinem Panušem komentovat televizní moderátorka Alena Zárybnická.

Tak co, přijedete (přiletíte, přijdete...) se podívat? A pokud ano, nezapomeňte doma klubové triko, kšiltovku nebo klobouček, ať jste vidět i z pilotních kabin.

Kdo bude v Boleslavi chybět, jako by nebyl...

Více o akci na webu https://www.historical-airshow.com/

Připraveno z materiálů pořadatele.