S Extrou do maďarského Fertőszentmiklóse

02.03.2023

Nebudeme zastírat překvapení, ale u Martina Šonky to zase není tak neobvyklým jevem, že v jednom víkendu létá na několika místech. A tak ho uvidí nejen v Plasích, ale hned 1. května také v Maďarsku. Konkrétně na Skyview Airshow, pořádaném na letišti Meidl Aiport Ltd u města Fertőszentmiklós.

Město Fertőszentmiklós leží v severním Maďarsku a dalo by se říci, že je jižním vrcholem pomyslného rovnoramenného trojúhelníku Vídeň - Bratislava - Fertőszentmiklós. Na mapě ho hledejte téměř u hranic s Rakouskem, jižně od jezera Neusiedler a jihovýchodně od Soproně, do jehož okresu také správně patří. Už jen Martinův přelet po přímé ose mezi Plasy a Fertőszentmiklósem vykazuje vzdálenost 365 km, což znamená, že při cestovní rychlosti Extry 330 317 km/h poletí Martin na místo jednu hodinu a deset minut. Ale protože žádné letadlo neletí jen po ideální úsečce z bodu A do bodu B konstantní rychlostí, bude jeho přelet o něco delší. Ale konec úvahám, teď trochu faktů...

Otevřeme-li si avizovaný program, uvidíme jedno letecké vystoupení za druhým od osmé ranní až do osmé večerní. A v něm stroje, jakými jsou například Jak-18, Zlín Z-226, Extra 330SR, Corvus Racer, Cessna C206, Swift S-1, L-29 Delfín, Schweizer 300, Jak-52 a pokračovat můžeme až k Boeingu 737-800. A to jak v sólových ukázkách, tak hromadných letech. V kokpitech těchto letadel pak pořadatelé slibují Róberta Tótha, Ference Tótha, Váriho Gyulu, Zoltána Verese, Pétera Besenyeiho a hlavně Martina Šonku. Podle programu by měl Martin letět v čase 14:55-15:10.

Kdo by chtěl do Maďarska vyrazit, najde všechny potřebné informace na webu akce https://www.legiparade.com/. Tam se také dají on-line koupit vstupenky.