Pardubické nebe bude Šonkovi patřit dvakrát

05.05.2022

Pardubice se letos po dvou letech opět otvírají divákům. O víkendu 28. a 29. května 2022 se na pardubickém letišti uskuteční již třicátý ročník Aviatické pouti a podle informací pořadatelů to zase bude stát za to. Samozřejmě chybět nebude špičková akrobacie v podání Martina Šonky a dalších. Více o tom Jan Rudziskyj:

"Říká se, že akrobacie je královnou leteckých sportů a tato královna má vždy přízeň a obdiv diváků na leteckých dnech. Proto každý pořádný letecký den musí alespoň jedno takové vystoupení zařadit do programu. Letošní Aviatická pouť jich bude mít hned několik, " přibližuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

"Letos se divákům představí přední akrobaté Martin Šonka a Petr Kopfstein, jejichž vystoupení je vždy pastvou pro oči. Petr bude létat na svém speciálu Extra 330SC a Martin se v programu představí dvakrát. Jednou na svém novém akrobatickém speciálu Extra NG, se kterým předvede svou tradiční razantní sestavu. Druhé vystoupení předvede na Zlinu Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku. Tam je Martin již několik let instruktorem a s mladými žáky létá mimo jiné i na zmíněném typu. V tomto případě se bude jednat o klasickou, ne tak razantní akrobacii, ale diváci si o to lépe budou moci vychutnat jednotlivé obraty. Jeho vystoupení mělo premiéru na loňské televizní Aviatické pouti a opravdu bylo na co koukat, " dodává Jan Rudziskyj.

Vedle zmiňovaných akrobatů čekají na diváky ještě další čísla v podobě akrobacie historického dvouplošníku Bücker, vrtulníku Bo 105 a pochopitelně na Aviatické pouti nebude chybět světoznámá skupina Flying Bulls Aerobatic Team. Ta však letos vystoupí ve dvojici s inovovanou sestavou. Diváci si určitě přijdou na své. Letový program ale nejsou jen akrobatická vystoupení a pro diváky je připraveno velké množství dalších čísel.

"Skupině historických letadel ze stáje Red Bull budou vévodit druhoválečné legendy jako dvoumotorový bombardér B-25J Mitchell či námořní stíhací letoun F4U-4 Corsair. Dále se letos představí i legendární dvoutrupý stíhací letoun Lockheed P-38 Lightning. Tato vystoupení jsou vždy podívanou, která se jen tak neokouká, " přibližuje hlavní hvězdy rakouského týmu Jan Rudzinskyj.

Uspokojeni budou i milovníci ještě starších strojů. Např. pilot Vladimír Handlík z mladoboleslavského Leteckého muzea Metoděje Vlacha představí Caudron G.3, se kterým uskutečnil unikátní přelet do Francie. Stejně tak budou létat "roury", vrtulníky a Vzhledem k tomu, co vše se na našem nebi v posledních letech objevilo jako novinky (časy vlády korony sice udělaly paseku, ale letci je zbůhdarma neprospali), určitě nebude o překvapení žádná nouze. Třeba, jako Sea Fury v kanadských barvách s italským pilotem a majitelem Stefanem Landim u kniplu, kterého pořadatelé získali do programu v minulých dnech.

A jedna osobní rada nakonec. Nechte doma své auto a přijeďte vlakem, hezky pohodlně na pardubické nádraží a odtud motoráčkem (jezdí Hurvínek) pokračujte dál k letišti. Nemusíte šlapat až z parkoviště a užijete si trochu té nostalgie. Areál letiště bude divákům otevřený od osmi ráno do osmi večer. Hlavní program, který by měl být stejný v sobotu i v neděli, začíná v 11 hodin a končí úderem páté odpolední. Jak se program a další vyvíjí, můžete sledovat na webu Aviatické pouťi 2022. Tam je i cesta k vašim vstupenkám.

Připraveno s využitím materiálů pořadatele na webu akce.