Novou éru Air Race zahájil Martin druhým místem

15.10.2023

Ať už máte na nový Red Bull Air Race jakýkoli názor, buďme rádi, že se alespoň něco děje. Třetí restart pod názvem Air Race World Championship se konečně podařil a my jsme mohli sledovat klání těch nejlepších sportovních pilotů na trati. Kdo sledoval přímý přenos, snadno propadl pocitu, že je to realita, která se děje na skutečné trati ve skutečném závodu. Dnešní technologie a jejich možnosti ve spojení s programátory dokáží opravdová kouzla, a pokud do toho všeho v blízké budoucnosti významněji vstoupí i IA, pak už to bud opravdu jako doopravdy. Nasadíme 3D brýle a jsme v hledišti závodu...

Pravidla Air Race jsou velmi podobná těm původním, jen první závod Air Race World Championship byl čistě elektronický. Piloti tedy nesedají do kokpitů na konkrétním jednom místě, ale každý "létá z domova" prostřednictvím simulátoru. Létají vždy dva letci proti sobě, vítěz bere tři body, poražený zůstává bez bodů. Časové rozdíly 0,2 sekundy nebo méně jsou považovány za nerozhodný výsledek a každý pilot získá do kvalifikace jeden bod. Během šesti dnů kvalifikačních letů se body sčítaly. V úvodním měření sil se objevila jména starých známých, včetně obou českých letců Martina Šonky a Petra Kopfsteina, ale ve startovní listině některá jména známá z předchozích klání chyběla. Naopak se do soutěže dostali noví piloti, čímž celý seriál dostal trochu jiný rámec a nabízel otázky typu: Jak se nováčci prosadí proti zkušeným matadorům?

V kvalifikaci každý s každým tak letce čekalo sedm letů. V nich Martin Šonka 5x vyhrál (Bragot, Kopfstein, Muroya, Davidson a McLeod) a dvakrát prohrál (Veralde a Hall). Pro informaci Kopfstein to měl opačně - 2 vítězství a 5 proher.

Už kvalifikace ukázala, že zkušenost vítězí a do finálové osmičky se dostali it letci, kteří už mezi pylony mají něco nalétáno. Martin postoupil na třetím a Petr na sedmém místě. Osmifinále pak určilo finálovou čtyřku, kterou byl Juan Veralde, Yoshi Muroya, Matt Hall a Martin Šonka. Největší zlatou ambici měl Martinův pokořitel z Red Bullu Muroja, který postoupil s časem 63.360 sekund, ale tři zbývající se pak svým časem dělil v pouhých šesti desetinách vteřiny! Ve finále se nejprve střetli Veralde s Muroyou a Hall se Šonkou. Do finále postoupili Muroya proti Šonkovi a opakovalo se tak poslední finále předchozí Red Bull série. I když v kvalifikaci Šonka japonského pilota porazil, i když si musíme přiznat, že jen díky desetivteřinové penalizaci Muroyi (Martin dostal trest "jen" tři vteřiny), ve finále to bylo už bez trestných vteřin. Martin zaletěl 66.219 vteřiny, což bylo téměř o vteřinu rychleji, než proti stejnému soupeři v kvalifikaci, ale Muroya prokázal přece jen větší odvahu a naletěl čas 61.857 vteřiny. To byl pro něj vítězný čas a na Martina zbylo až druhé místo.

Nejrychlejším na virtuální trati v Shibuyi byl tedy nakonec Yoshi Muroya, létající v týmu Lexus Pathfinder Air Racing, druhý skončil Martin Šonky hájící barvy Red Bull Team Sonka a třetí příčku bral Matt Hall, za nímž stojí tým Matt Hall Racing.

A my, jako diváci a fanoušci létání, si teď počkáme, až pořadatelé první klání vyhodnotí marketingově a vymyslí, kam se vše posune a kde se bude létat další závod Air Race World Championship.

Průběh celého závodu můžete vysledovat zde.                 Záznam závodu si pustíte tady.


Použité snímky jsou z archivu Air Race World Championship.