Martin Šonka zahájí v Břeclavi program

16.06.2022

Když mi tak nějak prochází hlavou letecké akce v posledních letech, mezi ty, které mi opravdu zůstaly v paměti, byl letecký den Aeroklubu Břeclav loni na konci srpna. Neváhám říct sice menší, aeroklubová, ale naprosto pohodová a milá akce. Smekám před vstřícností pořadatelů (když přišla chvilková průtrž, lidi se schovali do otevřeného hangáru a přečkali to), pestrým leteckým i doprovodným programem, zajímavým povídáním s pamětníky létání v Břeclavi a konec konců i dobrým jídlem a pitím, které také dělá svoje... A ještě jedna drobnost mi loni udělala radost. Jako místa neznalý mi hodně pomohla mapka, kudy a jak k letišti. Ostatně, raději jsem ji i teď připojil pod tento článek...

Osobně jsem rád, že letos se do toho pustili v Břeclavi znovu a na sobotu 2. a neděli 3. července připravili další lákavou akci.

Asi nemá smysl opisovat od pořadatele, co bude. Neodpustím si ale trochu přiblížit alespoň hlavní letový blok, i když AK upozorňuje, že je to s možnou změnou programu:

1. letecká akrobacie Martina Šonky
2. L-29 Delfín/L-39 Albatros
3. Boeing Stearman
4. Karel Kuthan - YAK-55M
5. Christen Eagle
6. skupina Zlín Z-37 Čmelák
7. letecká skupina Follow me
8. Robinson R-44
9. kluzáky Blaník a Ventus

Jak vidíte, Martin letos nebude vrcholem, ale naopak tím nejlepším zahájením akce ve 13 hodin. To sice znamená, že laťka bude od samého začátku hodně vysoko, ale také, že pak už si v klidu vychutnáme další ukázky. Břeclavští opět nasadili zajímavý průřez současného civilního letectví od elegantních baletních kreací kluků ze Slezského aeroklubu na Zlínech Follow-Me či kluzáků Blaník a Ventus, přes ukázky neúnavného pracanta Čmeláka, diblíka s vrtulí nad hlavou Robinsona, pamětníka dobrých časů dvouplošníků Boeinga Stearmana až po další ostrou akrobacii Jaku-55 či Christena Eagla. Svoji dávku dostanou také příznivci hluku z turbín - bude L-29 Delfín nebo L-39 Albatros. Nebo že by oba najednou?

Nechme se překvapit. Hlavní je být v Břeclavi na letišti a prožít letecký den tak skvěle, jako my před rokem. Jo, a vy, co to umíte - prosíme vyčarujte to nejlepší letecké počasí!! Díky za všechny ostatní diváky.