Martin Šonka přiletěl do Ostravy!!!

13.12.2023

Martin Šonka letí do Ostravy!!! Tak se jmenovala akce, která se uskutečnila ve středu 6. prosince 2023 v prostorách odletové haly Letiště Leoše Janáčka v Ostravě–Mošnově. Původně se vše mělo konat už v listopadu, ale pracovní povinnosti hlavního aktéra byly důvodem k jejímu posunu do prvních prosincových dnů.

Autor fotografií: Lukáš Králíček

Jednalo se o talk show, které se zúčastnil letecký akrobat Martin Šonka a novinář Robert Sára, tedy oba autoři knihy Můj let do nebes, která přibližuje dosavadní kariéru Martina Šonky. Moderátorem večera byl Jakub Štefek, který byl i s Janem Svobodou organizátorem celého podniku. Vše se konala pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky a primátora Statutárního města Ostrava Jana Dohnala.

V úvodu akce se uskutečnilo vyhodnocení foto soutěže. Ta spočívala v úkolu nafotit Martina Šonku při jeho leteckých show. A to jak na zemi, tak hlavně ve vzduchu. Soutěž měla tři kategorie: foto pořízené na digitální fotoaparát, na kompakt a na mobilní telefon. Výherci umístění na medailových pozicích obdrželi ceny od partnerů akce.

"V průběhu večera jsme také předávali hned dva dárcovské šeky v hodnotě 5000 Kč. Jeden šek pro organizaci Oblastní charity Rajhrad si převzala Iveta Paličková, druhý, určený organizaci Opavskem bez bariér, z.s., jsme předali do rukou manželů Lenky a Pavla Carbolových. Peníze tak v obou případech pomohou alespoň trochu zlepšit životy zdravotně postižených občanů v těchto dvou městech," uvedl iniciátor akce a její organizátor Jan Svoboda.

Poté už moderátor přivítal na podiu oba hosty, kteří přilákali do odletové haly na dvě stě leteckých fanoušků. Od nich se mohli návštěvníci dozvědět, jak vznikala kniha Můj let do nebes, na níž oba pracovali téměř dva roky. Mluvilo se o kariéře Martina Šonky, který jako pilot začínal s létáním na větroních a přes pozici vojenského pilota České armády na letounech Saab JAS – 39 Gripen se vrátil ke sportovnému letectví, v němž dosáhl na nejvyšší mety jak doma, tak ve světovém měřítku. Posluchači se rovněž se dozvěděli spoustu zajíkavostí o závodech Red Bull Air Race a na něj navazujícím závodu Air Race X. Oba hosté odpovídali rovněž na dotazy z publika.

Závěr akce patřil videu, kdy Martina Šonku prostřednictví obrazu a slova pozdravili jeho přátelé. Návštěvníci si odnesli nejen spoustu zážitků a fotografií s hosty, ale také výše uvedenou knihu podepsanou od obou autorů. Jako bonus byla pro posluchače také kniha leteckých fotografií, jíž jim věnoval jeden z partnerů akce, a také drobné občerstvení.