Letošní národní šampionát bude hostit Chotěboř

24.03.2023

"Chystám se tam, ale zatím nemám letadlo a tak záleží na tom, jestli mi ho zprovozní," tak nám odpověděl Martin na otázku, jestli ho také uvidíme v Chotěboři. Naděje tedy je, ale má své ale. My budeme držet všechny palce, aby to vyšlo, Extra 300 byla zase v kondici, stejně jako je její pilot a my všichni mohli 18. června gratulovat novému mistru republiky, jehož logo nosíme.

A i kdyby to náhodou nevyšlo, svět se nezastaví. Pro nás je Martin Šonka mistr nad mistry už teď, ať do svého portfolia doplní další titul nebo ne.

Po třech letech (naposledy v roce 2019) se na naše nebe vrací otevřené (mezinárodní) Mistrovství České republiky (MČR) v letecké akrobacii kategorií Unlimited, Advanced, Intermediate a Sportsman. Ve dnech 15. - 18. června 2022 jej opět bude hostit letiště AK Chotěboř. Jeho součástí bude i Den otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 18. června 2022. Letos ale nebude souběžně s MČR v akrobacii kluzáků kategorií Advanced a Unlimited, to se uskuteční 21. května ve Zbraslavicích.

Součástí mistrovství je i soutěž 1. ročníku o Pohár starosty města Chotěboře ve freestylu, tedy regionální soutěže kraje Vysočina, která se uskuteční rovněž v sobotu, kdy vše zakončí program pro děti i dospělé. AK Chotěboř nabídne např. letecký simulátor, focení v legendárním Blaníku, ukázky létání a leteckého výcviku nebo povídání o letectví, vyhlídkové lety vrtulníkem a tematické soutěže. Vše zakončí vyhlášení vítězů leteckých soutěží a exhibice nejlepších českých akrobatů. Večer pak celé mistrovství uzavře koncert.

Soutěžní lety začnou už ve středu 15. června ve 14 hodin a budou pokračovat další dny vždy mezi 9:30 až 13 hodin a 14 až 19 hodinou. V sobotu dopoledne se předpokládá dokončení soutěží a od 13 hodin závěrečná exhibice. Po ní přijde vyhlášení nejlepších a závěrečná party.

A náš tip pro návštěvníky: město pro návštěvníky připravuje kyvadlovou dopravu historickým autobusem přímo z Chotěboře, přece jen u letiště je parkování problematické. Tak to využijte a v sobotu 18. června 2022 na letišti v Chotěboři!

Přípravy na MČR a informace pořadatelů můžete sledovat na https://www.airshowchotebor.cz/