Letecký den 2022 v Strunkovicích

03.06.2022

Letecký den ve Strunkovicích (Strunkovice Airport) v Jihočeském kraji je jedním z míst, kde Martin Šonka vystupoval i v minulosti - i když jeho vystoupení v roce 2018 bylo zrušeno kvůli nehodě repliky historického letadla Be-50 BETA MINOR. Pořadatelé si ho pozvali i letos, a tam pro vás máme další tip na akci, kam můžete vyrazit za Martinem a letadly.

Letecký den pořádá Aeroklub Prachatice, který jím oslaví své 70. narozeniny. I když zatím zveřejnili jen tři jména z programu - Martin Šonka, Petr Kopfstein a Follow Me, slibují daleko pestřejší program. Na pozvánce nakreslená silueta Gripena může být malou nápovědou... Podíváme-li se do minulých ročníků akce, zjistíme, že podívaná ve Strunkovicích vždy bývá opravdu atraktivní a určitě nikoho nezklame. Věřme tedy, že tak to bude i letos.

Zatímco prachatičtí aeroklubáci pilně ladí svůj program, Martin Šonka ladí svoji závodní Extru 330 na blížící se MČR a Mistrovství světa v letecké akrobacii. Chybějící díl už dorazil, letadlo je kompletní a je třeba ho znovu zalétat a dostat do té nejlepší formy. A po nervy drásajícím vystoupení na nedělní Aviatické pouti v Pardubicích, které si Martin opět komentoval přímo z kokpitu své Extry NG, asi málokdo odolá vidět jeho show na dalších akcích. A kdo ví, třeba se ve Strunkovicích představí jako nový mistr republiky či světa...

Ani jeho bývalý soupeř (ale ve skutečnosti dobrý kamarád) Petr Kopfstein v Pardubicích nikoho nezklamal a také ukázal, že knipl drží pevně v rukou a letadlo ho poslouchá. Takže lidé sledující ve Strunkovicích letecký den opět dostanou dvojitou dávku té nejlepší letecké akrobacie.

Představovat určitě nemusíme ani Follow Me. Čtyřka Trenérů ze Slezska, zahnízděná ve třech případech v Dolním Benešově, už patří ke stálicím českých i zahraničních leteckých akcí. I když Zlíny 226 a 326 už mají svůj věk a nemají takový dech, jako modernější Extry, v rukou zkušených pilotů společně vytvářejí nádhernou podívanou, kterou směle můžeme přirovnat k tanci na oblacích.  

A to nejdůležitější nakonec: letecký den ve Strunkovicích je v sobotu 23. července 2022 od 10 hodin dopoledne. Vše další budou pořadatelé zveřejňovat zde.