AIR RACE se letos nepoletí

03.12.2023

Připravovali jsme pro vás článek na téma jestli a jak bude letos vypadat světový letecký pohár AIR RACE. V něm jsme se pokusili analyzovat známá fakta a oficiální prohlášení pořadatele a sestavit možné varianty. V zásadě poslední nadějí zůstával jeden závod letos a další až v roce 2023. Než jsme jej stihli zveřejnit, byla letošní celá tour oficiálně zrušená.

Z vyjádření k tomu vydaného v zásadě vyplývá, že důvodem jsou ekonomické ztráty, které způsobila celosvětová pandemie COVIDu v uplynulých dvou letech a ze kterých se většina postižených (pořadatelských měst, podporujících společností atd.) ekonomiky ještě nedokázala vyhrabat. K tomu musíme připočítat také stále více do médií propukající zprávy o nové vlně šíření této nemoci a z toho pramenící obavy o zdraví účastníků, pořadatelských týmů i diváků, kteří by se takové akce účastnili. Svět je v určité nejistotě co bude a jak se to vše bude nadále promítat do našeho života a dění na sportovní u kulturní scéně. Kdo se o problematiku závodů trochu více v minulosti zajímal, asi tuší, jaké náklady a logistická opatření si vyžádala příprava závodů (od hlavního pořadatele, přes pořadatelská města až po místní hotely, restaurace atd.). A pak všichni netrpělivě čekali, jaké bude počasí a jestli se alespoň něco vrátí.

Proto se pořadatel AIR RACE rozhodl letošní plány zastavit a soustředit se na akci v roce 2023. Zdůrazňuje, že se nejednalo o jednoduché rozhodnutí, protože vnímá zájem pilotů i milionů diváků, kteří si letecké závody oblíbili. Děkuje všem za tuto podporu a slibuje, že o plánech a novinkách bude průběžně aktualizovat.

Budeme tedy věřit, že se prognózy o nové světové pandemii nenaplní, a že v roce 2023 opět dostaneme možnost sledovat letecké formule 1 mezi nafukovacími pylony...